RAControls

Aktualności

Artykuły Produkty

Systemy identyfikacji RFID

autor: Piotr Fuksiewicz, Specjalista ds. systemów sterowania i bezpieczeństwa, RAControls

We współczesnym, silnie konkurencyjnym środowisku produkcyjnym, przedsiębiorstwa stoją przed wyzwaniem zwiększenia wydajności procesów przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i kontroli. Rozwój procesów technologicznych prowadzi do zwiększenia popytu na innowacje w zakresie nowych technologii.

 

RFID: założenia

Układy i systemy wykorzystujące bezprzewodową technikę wymiany danych RFID (ang. Radio Frequency Identification) stanowią obecnie bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedzinę elektroniki. Karty i etykiety radiowe znajdują coraz szersze zastosowanie w doskonaleniu procesów produkcyjnych. Jednym z innowacyjnych zastosowań technologii w przemyśle jest identyfikacja i nadzorowanie dostępu do określonych obszarów zaimplementowana bezpośrednio w systemie automatyki przemysłowej.

Technika RFID została opracowana w celu szybkiej, bezprzewodowej, wykonywanej z relatywnie niewielkiej odległości identyfikacji danych. Została ona znormalizowana w zakresie wykorzystywanych częstotliwości radiowych, protokołu komunikacyjnego i rodzaju informacji.

 

Czytnik pcProx Plus: zastosowanie

W celu spełnienia oczekiwań rynku firma RF IDeas zaprojektowała czytnik pcProx Plus, który do transmisji danych wykorzystuje technologię fal radiowych o częstotliwości zarówno 125 kHz jak i 13,56 MHz. Nowoczesny system w oparciu o technologię RFID eliminuje konieczność manualnego logowania do systemu i zapewnia szybką identyfikację oraz rejestrację osób w miejscu pracy.

Technika identyfikacji radiowej może zostać także wykorzystana do poprawy bezpieczeństwa użytkowania maszyn poprzez ograniczenie uprawnień do wykonywania określonych czynności sterowania, które wiążą się ze zwiększonym ryzkiem.

System umożliwia użytkownikom wykorzystanie kart dostępu do budynku lub dowolnych tagów ze względu na szeroki zakres zaimplementowanych protokołów komunikacyjnych. Jeden czytnik może zostać skonfigurowany do równoczesnej obsługi kart wykonanych w różnych technologiach.  

 

Współpraca z produktami Rockwell

Rodzina produktów pcProx® Plus marki RF IDeas została przystosowana do współpracy z urządzeniami Rockwell Automation HMIs, PACs oraz PLCs wraz z FactoryTalk View SE i ME w celu usprawnienia procesu tworzenia aplikacji logowania do systemu.

Uniwersalny interfejs USB został fabrycznie skonfigurowany do współpracy z urządzeniami Rockwell Automation, jednak funkcjonalność emulacji klawiatury umożliwia współpracę z dowolnym oprogramowaniem. Wewnętrzna pamięć typu flash może zostać dowolnie zaprogramowana i dostosowana do potrzeb aplikacji.

Wychodząc naprzeciw zaawansowanym funkcjom systemu kontroli dostępu oferowany jest także interfejs Ethernet/IP umożliwiający z pomocą plików EDS komunikację z PLC w celu dodatkowego przetwarzania danych i tworzenia funkcji logicznych.