Wyłączniki bezpieczeństwa marki Allen-Bradley

Ochrona personelu jest priorytetem dla nowoczesnego przedsiębiorstwa, dlatego warto rozważyć stosowanie niezawodnych metod, takich jak wyłączniki bezpieczeństwa. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym autor – Łukasz Chmiel, Manager ds. Systemów bezpieczeństwa & Czujników – dokonał przeglądu najciekawszych rozwiązań marki Allen-Bradley, której właścicielem jest Rockwell Automation.

Wyłączniki bezpieczeństwa: zasada działania

Zasadą działania wyłącznika bezpieczeństwa jest zatrzymanie maszyny w momencie wystąpienia warunków niebezpiecznych. Warunki te można definiować zarówno na podstawie obowiązujących norm i przepisów, jak i na poziomie przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, iż sytuacja, która skutkować może wypadkiem operatora stanowi nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia człowieka, lecz wpływa również na przestój produkcji. Aby uniknąć przykrych konsekwencji należy odpowiednio zaprojektować obszary robocze oraz skutecznie zabezpieczyć dostęp do miejsc określonych jako szczególnie niebezpieczne.

Wyłączniki bezpieczeństwa Allen-Bradley® Guardmaster® firmy Rockwell Automation® zwiększają skuteczność ochrony personelu i urządzeń dzięki fizycznemu zblokowaniu osłon ochronnych i urządzeń zezwalających na dostęp do stref potencjalnego zagrożenia.  Odblokowanie następuje tylko w przypadku, gdy zachowane zostaną założone normy bezpieczeństwa.

Wyłączniki bezpieczeństwa Allen-Bradley® Guardmaster® tworzone są zgodnie ze światowymi normami niezawodności, stabilności i jakości, ponadto są idealnie dopasowane do aplikacji, w których bezpieczeństwo personelu jest priorytetem. Nasze innowacyjne produkty i usługi wspomagają ochronę operatorów, maszyn i środowiska przy jednoczesnej maksymalizacji ciągłości produkcji.

Wyłącznik ryglujący 440G-LZ

Wyłącznik Allen-Bradley Guardmaster 440G-LZ firmy Rockwell Automation jest wyłącznikiem ryglującym przeznaczonym dla osłon z częściowym dostępem.

Dzięki połączeniu technologii mikroprocesorowej z kodowanym za pomocą techniki RFID aktywatorem, mechanizm blokujący wyłącznika 440G-LZ działa tylko w przypadku wykrycia prawidłowego aktywatora.

Sworzeń blokujący jest ciągle monitorowany pod względem właściwego wprowadzenia do aktywatora. Ta dodatkowa funkcja pozwala na osiągnięcie przez wyłącznik 440G-LZ najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla nadzorowania pozycji osłony i ryglowania osłony – PLe, Kat. 4, SIL 3. Może być bezpośrednio łączony szeregowo z innymi urządzeniami bezpieczeństwa o poziomie PLe, Kat. 4 lub SIL 3.

Wyłącznik 440G-LZ nie nagrzewa się w czasie pracy, gdyż zużywa niewiele energii (2,5 W), dzięki zastosowanemu bistabilnej cewki i wbudowanej funkcji przechowywania energii. Trzeba podkreślić, iż wyłącznik 440G-LZ zużywa o 60% mniej energii w porównaniu z innymi wyłącznikami ryglującymi, co czyni go prawdziwie ekologicznym rozwiązaniem bezpieczeństwa.

Osiągnięcie takiego poziomu sprawności energetycznej możliwe jest dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów i konstrukcji opartej o bistabilną cewkę. Warto pamiętać, iż wyłącznik zużywa niewiele energii przy przełączaniu niezależnie od tego, czy znajduje się on w stanie załączonym czy wyłączonym.

Cechy charakterystyczne 440G-LZ

  • Certyfikat TÜV, PLe, Kat. 4 zgodnie z EN/ISO 13849-1, SIL 3 zgodnie z EN 62061 i EN/ISO 14119:2013
  • Zużywa 60% mniej energii niż produkty konkurencyjne
  • Aktywatory z unikalnym (wysokim) lub standardowym (niskim) kodowaniem RFID zapewniają funkcjonalność aplikacyjną
  • Wysoka siła trzymania (Fzh) zgodnie z EN/ISO 14119:2013
  • Dostępne są wersje Power-to-Release (odryglowanie napięciem) (ochrona ludzi) i Power-to-Lock (ryglowanie napięciem) (ochrona procesu maszyny)
  • Stopień ochrony IP69K
  • Kompaktowa 45-milimetrowa obudowa z możliwością zbliżania aktywatora z czterech kierunków, co zapewnia dużą elastyczność przy montażu.

Bezkontaktowe wyłączniki blokujące SensaGuard™ z kodowaniem RFID

Wyłączniki SensaGuard są ekonomicznym rozwiązaniem, idealnie nadającym się do szerokiego zakresu zastosowań bezpieczeństwa i przeznaczonym do użytku ze wszystkimi typami osłon.  Trzeba podkreślić, że wyłączniki zostały wyposażone w technologię RFID do kodowania i indukcyjną metodę wykrywania, która zapewnia optymalne działanie w szerokim zakresie i wysoką tolerancję na brak wyrównania.

Cechy charakterystyczne SensaGuard

  • Aktywatory z unikalnym (wysokim) lub standardowym (niskim) kodowaniem RFID
  • Nie wymagają dedykowanych kontrolerów
  • Zachowują klasyfikację PLe, kat. 4, SIL 3 przy połączeniu szeregowym
  • Można łączyć szeregowo z innymi urządzeniami
  • Płaskie i cylindryczne (obudowy z tworzywa sztucznego i stali nierdzewnej)
  • Wersje ze stali nierdzewnej nadają się do wykorzystania w trudnych warunkach
  • Dostępne w wersji standardowej, z funkcją docisku magnetycznego i zintegrowanym trzymaniem magnetycznym
  • Stopień ochrony IP69K
  • Pewny zakres wykrywania od 10 do 25 mm (w zależności od wersji)

Wielofunkcyjny wyłącznik ryglujący serii 442G marki Allen-Bradley

Wielofunkcyjny wyłącznik ryglujący serii 442G to kompletne rozwiązanie dla pełnej ochrony operatora przed nieupoważnionym dostępem do strefy niebezpiecznej. Trzeba podkreślić, że dzięki dużej sile trzymania i tolerancji na przesunięcie aktywatora (+/-5mm), jak również  opcji „escape release” jest to idealny wybór dla aplikacji, w których wymagany jest pełny dostęp operatora do zagrożenia.

Wyłącznik 442G jest zgodny z najnowszymi standardami bezpieczeństwa funkcjonalnego osiągając Ple, Kat.4 dla blokowania i monitorowania blokady. Ponadto aktywator wyposażony jest w technologię kodowania RFID, która zapewnia najwyższy poziom odporności na nieupoważnioną ingerencję w układ bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, iż wyłącznik ryglujący 442G może być wyposażony do 3 przycisków z których jeden wykorzystywany jest jako stop awaryjny. Co więcej, kolor oraz funkcjonalność przycisków defiuje użytkownik, co pozwala dostosować wyłącznik do wymogów aplikacji. Opcjonalna klamka „escape release” instalowana wewnątrz strefy niebezpiecznej pozwala na łatwą i szybką ucieczkę w przypadku zagrożenia.

Główne cechy:

  • Siła trzymania 2000N
  • Unikalne kodowanie RFID dla aktywatora
  • Dostępny w dwóch wykonaniach „Power to Release” oraz „Power to Lock
  • Do trzech przycisków kontrolnych
  • Możliwość połączenia w szereg z innym urządzeniami bezpieczeństwa
  • Cztery diody LED do diagnostyki i statusu
  • Opcjonalna klamka „escape release

Łączniki blokujące z ryglowaniem TLS-Z

Łącznik TLS-Z posiada wbudowany czujnik RFID, zamontowany z dołączonym elastycznym aktywatorem. W oparciu o wbudowaną technologię mikroprocesorową i dwukanałowe wyjście półprzewodnikowe OSSD, wyłączniki te działają z użyciem sygnału wyjściowego na poziomie logicznym. Czujnik RFID posiada unikalne kodowanie i dostarcza wewnętrznemu mikroprocesorowi dodatkową informację dotyczącą pozycji osłony. Oznacza to, że urządzenie można stosować w systemie ryglowania osłony o poziomie bezpieczeństwa PLe, Kat. 4 i SIL 3.

Cechy charakterystyczne TLS-Z:

  • Unikalnie (wysoko) kodowany czujnik RFID
  • Dostępne są wersje Power-to-Release (odryglowanie napięciem) i Power-to-Lock (ryglowanie napięciem) (ochrona procesu maszyny)
  • Półprzewodnikowe wyjścia OSSD pozwalają połączyć szeregowo wyłączniki z innymi urządzeniami przy zachowaniu parametrów bezpieczeństwa
  • Zgodne z normami EN/ISO 14119:2013, EN/ISO 13849-1 i EN 62061
  • PLe, Kat. 4 i SIL 3 dla nadzorowania położenia osłony i ryglowania osłony

RAControls zaprasza do bezpośredniego kontaktu z Inżynierami aplikacyjnymi, którzy przybliżą Państwu możliwości rozwiązań z zakresu Safety. 

Udostępnij artykuł:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kontakt