RAControls

Aktualności

Artykuły Produkty

Kolumny sygnalizacyjne Control Tower™ serii 856T

Jak kolumny sygnalizacyjne wpływają na bezpieczeństwo operatora? Co oferuje nowa seria Control Tower marki Allen-Bradley? W kolejnym artykule poruszającym tematykę bezpieczeństwa Tomasz Depta przedstawi możliwości zastosowania oraz charakterystykę kolumn sygnalizacyjnych Control Tower™ serii 856T.

Autor: Tomasz Depta, Kierownik Rozwoju Grupy Produktów – Systemy Napędowe & Komponenty Elektryczne


Wpływ kolumn sygnalizacyjnych na bezpieczeństwo

W poprzednio publikowanych materiałach wspominaliśmy o sposobach zabezpieczenia operatorów maszyn i osób postronnych za pomocą zabezpieczeń automatycznych umiejscowionych w odpowiedniej odległości od maszyny oraz zabezpieczeń fizycznych. Istnieją jednak przypadki, w których nie sposób odseparować urządzenia od otoczenia. W tym przypadku niezbędne jest zapewnienie odpowiednich środków ochronnych sygnalizujących, że maszyna pracuje. W warunkach wszechobecnego hałasu doskonale sprawdzają się elementy świetlne, w szczególności kolumny sygnalizacyjne.

Kolumny sygnalizacyjne są urządzeniami, na które składać może się kilka modułów świetlnych, emitujących światło w różnych kolorach. Warto podkreślić, że kolorystyka dopasowywana jest na poziomie aplikacji zgodnie z preferencjami klienta. W wewnętrznych procedurach bezpieczeństwa i szkoleniowych ustala on, która barwa odpowiada konkretnym trybom pracy maszyny. Należy pamiętać, że wyboru dokonuje się z podstawowej palety oferowanej przez producenta. Ma to na celu ułatwienie nauki procedur operatorów, którzy mogli już wcześniej pracować z podobnym rozwiązaniem.

Wyświetlanie prostego komunikatu świetlnego wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, może być również ułatwieniem dla operatora obsługującego kilka urządzeń na raz. W tym przypadku jedno spojrzenie w sposób czytelny zobrazuje, na którym etapie pracy znajduje się dana maszyna oraz czy działanie nie napotkało na utrudnienia skutkujące błędem. Nie ulega wątpliwości, że przekłada się to na efektywność pracy i skrócenie przestoju maszyny.  

 

Kolumny sygnalizacyjne Control Tower™ Seria 856T

Kolumny sygnalizacyjne Allen-Bradley Control Tower 856TRockwell Automation bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa, dlatego do jego asortymentu dołączyła seria kolumn sygnalizacyjnych 856T, zastępująca serię 855T.

Nowa seria wprowadza szereg zmian, które mają wpływ na zwiększenie funkcjonalności, takich jak:

  • możliwość instalacji do siedmiu modułów w obrębie jednej kolumny,
  • obniżony pobór mocy przy jednoczesnym zwiększeniu jasności modułów świetlnych,
  • zwiększona ilość kolorów modułów świetlnych,
  • możliwość nagrywania własnych sygnałów dźwiękowych
  • ułatwiony sposób podłączenia zasilania.

Ponadto zwiększony został także zakres temperatur w których mogą pracować nowe kolumny sygnalizacyjne. Obecnie jest to zakres od -30 °C do 70 °C.

Pełna specyfikacja i dokumentacja dostępna na stronie producenta

 

Szybki montaż, wysoka niezawodność

Oprócz standardowego sposobu podłączania zasilania oraz sterowania realizowanego za pomocą listwy zaciskowej, dostępna jest także opcja podłączenia okablowania za pomocą systemu złącz M12. Ułatwia to montaż i znacząco skraca jego czas.

Moduły świetlne wyposażone są w lampy typu LED co przekłada się na dłuższy czas ich pracy oraz wyższą niezawodność w stosunku do tradycyjnych żarówek instalowanych w kolumnach serii 855T. Co więcej wzrósł również stopień szczelności z IP65 (seria 855T) do IP67 (seria 856T).

 

Niezawodność na długie lata

Nowoczesna konstrukcja, rozbudowana funkcjonalność, kompaktowe wymiary oraz łatwość instalacji to cechy które wyróżniają kolumny sygnalizacyjne Control Tower™ serii 856T spośród podobnych rozwiązań oferowanych na rynku.

Należy podkreślić, że powyższe cechy sprawiają, iż kolumny sygnalizacyjne Control Tower™ serii 856T znajdują zastosowanie w najbardziej wymagających aplikacjach związanych z automatyką przemysłową, zapewniając niezawodność na długie lata eksploatacji.

 


Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami poruszającymi tematykę bezpieczeństwa: 

 Dystansowanie wyposażenia ochronnego względem zagrożenia – T. Drewniok

> Wyłączniki bezpieczeństwa marki Allen-Bradley – Ł. Chmiel

> Smart Safety