RAControls

Aktualności

Artykuły Produkty

Serwonapędy Kinetix 5500: poznaj produkt marki Allen Bradley

Serwonapędy Kinetix 5500 jeszcze niedawno stanowiły uzupełnienie oferty Rockwell Automation, wypełniając swoistą lukę pomiędzy modelami Kinetix 350 oraz 6500. Obecnie, ze względu na swoje właściwości, kompaktową budowę oraz łatwość instalacji, sukcesywnie zastępują wspomniany już model 350.  

Autor: Dawid Smolarek


Spis Treści:

 

Kinetix 5500: dwa warianty

Model Kinetix 5500 dostępny jest w dwóch wariantach: z tradycyjnym połączeniem przewodowym – oznaczony końcówką ERS lub z funkcją zintegrowanego bezpiecznego wyłączenia momentu (Safe Torque Off – STO) – oznaczony końcówką ERS2.

Serwonapędy Kinetix 5500 można stosować w aplikacjach, w których w pełni wystarczająca jest moc do ok. 15 kW, generowana przez największy drive. Warto podkreślić, że serwonapędy Kinetix 5500 mają równą głębokość (ok. 265 mm), a montuje się je „bok do boku”. Oznacza to, że zajmują znacznie mniej miejsca, niż model K6500, co przedstawia poniższy rysunek.  

Serwonapędy Kinetix 5500

 

Możliwości podłączenia

Całość może być podłączona ze sobą w trzech wariantach, w zależności od potrzeb danego układu. Możemy wyróżnić 3 typy podłączenia:

  • Wspólna szyna AC/DC

W tym przypadku zasilanie AC z sieci podłączone jest do pierwszego  napędu, następnie poprzez zastosowanie odpowiednich złączy jest przekazywane na kolejne napędy. Napięcie DC również jest przekazywane pomiędzy poszczególnymi jednostkami za pomocą dedykowanych mostków.

  • Wspólna szyna DC

Zasilanie AC jest podane tylko i wyłącznie na pierwszy napęd, natomiast całość jest połączona po wspólnej szynie DC od pierwszego do ostatniego napędu.

  • Połączenie Hybrydowe

Połączenie powyższych rozwiązań tj. część napędów łączymy po wspólnej szynie AC, a wszystkie złączone są wspólną szyną DC

O tym, które podejście jest odpowiednie decyduje aplikacja oraz warunki, jakie muszą spełnić napędy, tj. wymagane momenty, cykl pracy. Praktyka pokazuje jednak, iż najczęściej spotykaną konfiguracją jest konfiguracja hybrydowa.

Poniżej zaprezentowane zostały rysunki opisanych konfiguracji serwonapędów Kinetix K5500:

Serwonapędy Kinetix 5500

 

Współpraca ze sterownikami oraz oprogramowaniem Allen-Bradley

Serwonapędy Kinetix 5500 współpracują z Sterownikami Compact Logix z serii 5370 oraz nowszymi 5580 wspierającymi tzw. CIP Motion (literka M w numerze katalogowym sterownika). Ponadto istnieje możliwość współpracy ze sterownikami Control Logix z serii 5380 oraz 5370, jednak wyłącznie z serią L7x – poprzez odpowiednie karty Ethernetowe EN2x lub EN3TR.

Do obsługi serwonapędów z przewodowym podłączeniem sygnałów bezpiecznego wyłączenia momentu (STO) potrzebna jest minimalna rewizja oprogramowania Studio 5000, tj rewizja 21. Trzeba podkreślić, że gdy myślimy o zintegrowanej funkcji bezpieczeństwa potrzebna jest minimum rewizja 24 oraz sterownik ze zintegrowaną funkcją bezpieczeństwa tzw. Guard Logix.

 

Współpraca z silnikami

Serwonapędy Kinetix 5500 obsługują silniki z serii VPx, zarówno VPL jak i VPF wykorzystujące technologię jednego hybrydowego przewodu zasilającego, w którym to znajdują się sygnały enkoderowe oraz zasilanie silnika i zintegrowanego hamulca. Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowaniu nowego typu enkodera cyfrowego.

Warto podkreślić, że zastosowanie technologii jednoprzewodowej pozwala zredukować do 60% ilość okablowania w porównaniu do poprzedniej serii MP. Ponadto poprzez zastosowanie odpowiedniego konwertera 2198-H2DCK istnieje możliwość podłączenia silników z dotychczasowymi enkoderami sin/cos. Daje to szerokie możliwości migracji, czy też wykorzystania przez klientów istniejących stanów magazynowych.

Serwonapędy Kinetix 5500

Wcześniej wspomniałem, iż serwonapędy  Kinetix 5500 występują w dwóch wariantach, tj. z funkcją zintegrowanego bezpiecznego wyłączenia momentu (Safe Torque Off – STO) – oznaczone końcówką ERS2 oraz tradycyjnym połączeniem przewodowym – oznaczone końcówką ERS.

Należy pamiętać, iż to jaki typ bezpieczeństwa jest niezbędny, należy zadeklarować w momencie zakupu. W tym miejscu trzeba podkreślić, że napędy ERS2 nie mają możliwości podłączenia przewodowego funkcji STO i odwrotnie. Poniższy rysunek obrazuje oba podejścia:

Warto wspomnieć, że użycie zintegrowanej funkcji STO daje nam PLe natomiast, tradycyjne przewodowe połączenie tylko PLd.

Ponadto warto pamiętać, że dzięki zintegrowanemu bezpieczeństwu redukuje się ilość potrzebnego okablowania oraz oprzyrządowania, co w konsekwencji redukuje koszty, dając równocześnie dużą elastyczność.

 

Podsumowanie

Serwonapędy Kinetix 5500 zyskują coraz większą popularność w aplikacjach. Dostępne są w dwóch wariantach: z tradycyjnym połączeniem przewodowym lub z funkcją zintegrowanego bezpiecznego wyłączenia momentu. Można je podłączyć na trzy sposoby, dzięki swoim wymiarom i sposobowi montażu zajmują znacznie mniej miejsca, niż model K6500. To świetny wybór dla osób szukających rozwiązania do aplikacji, w której wystarczająca jest moc do ok. 15kW.

Zobacz równiż: Informacje o serwonapędzie Kinetix 5500 na stronie producenta

 


Zachęcamy do zapoznania się z materiałami poruszającymi tematykę bezpieczeństwa: 

 Dystansowanie wyposażenia ochronnego względem zagrożenia – T. Drewniok

> Kolumny sygnalizacyjne – T. Depta

> Wyłączniki bezpieczeństwa marki Allen-Bradley – Ł. Chmiel

> Smart Safety